Jak przygotować się do zawodów wędkarskich?
Wędkarstwo to nie tylko hobby i okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. To także sport, dlatego są organizowane zawody wędkarskie. I każdy kto chce i ma już jakieś doświadczenie, może wziąć udział w takim turnieju wędkarskim.
Jak wybrać najlepszą wędkę na zawody?
Wybór odpowiedniego sprzętu wędkarskiego, to klucz do sukcesu w zawodach wędkarskich. Należy na początku zapoznać się z regulaminem zawodów, który określa maksymalną długość wędki. Można tam znaleźć także dopuszczalną liczbę wędek zapasowych, jakie może posiadać zawodnik. Mając już te informacje, można zastanowić się, która wędka będzie najlepsza, jako główna, a także jeśli wolno posiadać zapasowe, to także pozwoli to wybrać sobie zapasowy sprzęt wędkarski.
Różne modele wędzisk
Z tego powodu, że organizatorzy turniejów rzadko określają konkretny typ wędki. Można wybrać coś, z czym czujemy się dobrze na co dzień, łowiąc ryby. A dobrych opcji jest dość sporo, inne wędki będą dobre dla początkujących, a inne dla zaawansowanych wędkarzy. Wybór wędki typu bat, wiąże się z wieloma zaletami. Są to między innymi łatwość obsługi i wygoda użytkownika. BAT Jaxon ECLATIS ECO Pole, jak również inne modele tej firmy, to ciekawy wybór dla początkujących miłośników wędkarstwa. A jeśli na zawody wędkarskie, to ten teleskopowy kij będzie bardzo trafnym wyborem, jako że jest wykonany z bardzo wysokiej jakości włókna węglowego. I co ciekawe wędka jest stosunkowo lekka, a to sprawia, że zapobiega nadwyrężeniom dłoni podczas zabawy. A to może być kluczem do sukcesu podczas zawodów.
Jaki podest wędkarski?
Podest wędkarski, jest bardzo przydatnym elementem wyposażenia do łowienia turniejowego. A jest to platforma, inaczej określana też kombajnem wędkarskim. Składa się ona z trzech części: gdzie środkowa pełni funkcję siedziska, a dwie boczne służą do umieszczenia ekwipunku. Dzięki takiemu podestowi, początkujący wędkarz, ma pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria, a także przynęty i zanęty. A boczne pojemniki, które są wyposażone w wiele szuflad, dają możliwość przechowywania w nich akcesoriów wędkarskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można się bardzo dobrze zorganizować w czasie zawodów
wędkarskich. A dzięki temu osiągnąć optymalne wyniki.
Miska do płukania rąk
Warto mieć także na wyposażeniu miskę do mycia rąk. W czasie zawodów liczy się końcowy wynik połowów. A więc, ręce muszą być czyste podczas gry, aby przynęta mogła zostać szybko założona. Poza tym brudne ręce, mogą zmienić jej właściwości, a to nie sprzyja połowom. Ryba może się nie zainteresować zanieczyszczoną przynętą.
Siatka na złapane ryby
Dość istotnym elementem wyposażenia wędkarza, na stanowisku w czasie zawodów. Jest także siatka na złapane już ryby. Jej wielkość także jest zazwyczaj określana w regulaminie zawodów wędkarskich. Który zawiera informacje o sprzęcie, a także o wielkości sieci używanej do przetrzymywania ryb siatki. Złowione ryby powinny przebywać, w jak najbardziej komfortowych warunkach podczas zabawy. Po pierwsze, siatka powinna mieć co najmniej 3-3,5 metra długości. Ma to na celu trzymanie ryb dalej od brzegu, gdzie woda jest cieplejsza i mniej natleniona. Poza samą długością i szerokością siatki wędkarskiej. Dość istotne jest także to, z czego została ona wykonana. Najlepsze są takie z metalu, albo elementów gumowych, czy z lekkiego, ale wytrzymałego aluminium. I możliwość regulacji tejże siatki,
tak aby możliwe było umocowanie jej pod odpowiednim kątem.
Dodatkowy sprzęt wędkarski
Regulamin turnieju wędkarskiego określa również wszystkie, dodatkowe elementy wyposażenia. Które mogą być używane w turnieju, są to:
– podbieraki
– sygnalizatory brań
– podpórka pod wędkę
Dobrze jeśli podbieraki są dozwolone do używania w czasie zawodów wędkarskich. Ich zastosowanie pozwala przyspieszyć złowienie ryb. A także przyczynia się do tego, że są one mniej pokaleczone. I daje się je pozyskiwać ze znacznie dalszej odległości, niż wtedy, kiedy takiej możliwości nie ma. A jeśli chodzi o podpórkę do wędki, to jej zadaniem jest odciążyć ręce zawodnika, który nie musi już przez cały czas ściskać wędki, ale może ją spokojnie oprzeć.