Żyłki i Plecionki Wędkarskie
Żyłka czy plecionka wędkarska to podstawa wszystkich metod wędkowania. Dobrej jakości żyłki i plecionki mogą nam pomóc w wyholowaniu dużych okazów z naszych wód. Część z wędkarzy zastanawia się czego użyć do budowy swojego zestawu wędkarskiego. Żyłka czy plecionka wędkarska? Nie ma na to jednej odpowiedzi ponieważ cała sztuka polega na tym jakie ryby chcemy łowić, jakie doświadczenie wędkarskie posiadamy no i oczywiście z jakiej metody wędkarskiej korzystamy. W naszej ofercie dostępne są żyłki i plecionki renomowanych marek. Nasi partnerzy których polecamy posiadają wytrzymałe żyłki i plecionki wędkarskie, które nie zawiodą nas podczas wędkowania.
Jaką żyłkę wędkarską wybrać?
Żyłkę wędkarską wybieramy w zależności od metody jaką wędkujemy oraz w zależności od ryb jakie chcemy łowić. Żyłki wędkarskie do połowu płoci metodą spławikową czy gruntową będą charakteryzowały się cięższą średnicą i niezbyt dużą wytrzymałością. W tym przypadku zależy nam na cienkich linkach aby nie spłoszyć ryb. Do wędkowania spinngowego użyjemy już grubszych żyłek wędkarskich o różnych kolorach z wytrzymałością nawet do 15kg. Żyłki wędkarskie do połowu większych ryb jak leszcze, liny, karpie, sandacze z gruntu, klenie, jazie będą już w granicach 0,16 mm do nawet 0,3 mm do łowienia karpii. Żyłki takie charakteryzują się dobrą rozciągliwością oraz wytrzymałością. Są odporne na lekkie uszkodzenia mechanicznie oraz na działanie promieni UV. Warto jednak po intensywnym sezonie żyłkę taką wymienić. Ponieważ przez okres zimowy kiedy nasze wędki odkładamy do garażu, piwnicy czy do szafy żyłka po prostu się starzeje i w kolejnym sezonie może znacznie obniżyć swoją wytrzymałość.
Oprócz żyłki głównej warto zwrócić uwagę na wybór żyłek przyponowych. Żyłka przyponowa to specjalna linka do wiązania przyponów czy to do metody gruntowej czy spławikowej. Charakteryzują się one większą wytrzymałością przy niższych średnicach oraz jak najmniejsza rozciągliwością aby bardzo dobrze widać było każde najdrobniejsze branie ryby. W naszym asortymencie posiadamy żyłki przyponowe popularnych marek, które stosujemy na co dzień w naszych zestawach wędkarskich.
Jaką plecionkę wędkarską wybrać?
Plecionki wędkarskie stosujemy głównie w metodzie spinngowej oraz metodzie gruntowej do połowu dużych ryb. Rzadziej spotyka się plecionki wędkarskie w metodzie spławikowej chyba, że akurat łowimy szczupaki na żywca. Wtedy plecionka jest jak najbardziej uzasadniona. Dobra plecionka wędkarska do metody spinngowej do połowu szczupaków, sandaczy, okoni czy nawet sumów charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością przy bardzo niskiej rozciągalności. Plecionki wędkarskie zazwyczaj nawinięte są na szpuli 150m. Linki takie możemy spotkać w kilku kolorach np. jaskrawo żółty czy pomarańczowy, które świetnie sprawdzają się na słoneczne dni. Dobra plecionka wędkarska charakteryzuje się większą liczbą spleconych linek. Ponieważ plecionka to nic innego jak kilka cienkich linke spleconych w jedną linkę. Na rynku spotkać możemy plecionki 12 splotowe, 8 splotowe oraz najpopularniejsze 4 splotowe. Do spinngowania polecamy 8 i 12 splotowe ponieważ są one gładsze i nie generują dźwięku podczas przesuwania się po przelotkach. Do wędkarstwa gruntowego gdzie zależy nam jedynie na mocy plecionki najczęściej spotkać możemy plecionki 8 i 4 splotowe. Na sumy na rynku są plecionki 0,70 mm 70kg wytrzymałości.
Sprawdź nasze pozostałe kategorie:
Wędki, Kołowrotki; Żyłki i plecionki; Przynęty spinngowe i akcesoria; Zanęty, dodatki, przynęty; Pokrowce, torby podbieraki; Akcesoria wędkarskie; Odzież wędkarska; Survival; Zestawy wędkarskie; Łodzie, pontony, silniki; Echosondy; Prezent dla wędkarza; Części do sprzęty wędkarskiego; Promocje Wędkarskie