Wędkarska prognoza pogody
Każdy wędkarz wie, że pogoda podczas wędkowania jest ważnym elementem wędkarstwa. Powyżej dla Państwa przedstawiamy specjalną prognozę pogody dla całego świata. Dzięki temu można zaplanować każde wyjście na wędkowanie. Pogoda dla wędkarzy od wędkarzy. Sami wędkujemy dużo i wiemy jak ważna jest dobra prognoza pogody dlatego powyżej prognoza wyselekcjonowana specjalnie dla wędkarzy.
Pogoda dla wędkarzy
Nie każdy wędkarz, zdaje sobie sprawę, że pogoda dla wędkarzy może wpływać na rezultaty połowów. Ryby mogą zachowywać się zupełnie inaczej, w różnych warunkach pogodowych. Tak, pogoda nad powierzchnią wpływa na zachowanie naszych podwodnych przyjaciół. Niektóre warunki pogodowe są idealne do dużych połowów, podczas gdy inne mogą sprawić, że weekendowe łowienie będzie frustrujące.
Jakie czynniki pogodowe wpływają na brania ryb?
Temperatura wody, ciśnienie powietrza, kierunek i prędkość wiatru to tylko niektóre z czynników wpływających na środowisko wodne, więc dowiedzmy się, kiedy jest najlepszy czas na wędkowanie.
Pogoda dla wędkarzy - jaka jest najlepsza temperatura wody do wędkowania?
Głównym ogniwem łączącym ryby z udanym połowem jest temperatura wody. Ryby stają się bardziej aktywne, a zatem chętniej biorą przynętę, gdy temperatura wody mieści się w pożądanym zakresie. Jednak zakres korzystnych temperatur zależy od gatunku ryb. Doskonale wiemy, że większość gatunków ryb jest zmiennocieplna, co oznacza, że nie mogą i nie chcą kontrolować temperatury swojego ciała poprzez zjawiska wewnętrzne. Dlatego na ich metabolizm duży wpływ ma temperatura otaczającego środowiska. Im niższa temperatura, tym gorsze łowienie, dla większości polskich ryb najlepsza temperatura to 10-18°C, ale niektóre ryby jak karpie preferują stałą temperaturę wody 20-22°C. Niektórzy wędkarze kupują specjalne mierniki temperatury wody, zależne od głębokości wody, które przymocowane do żyłki w określony sposób mierzą aktualną temperaturę. Zawsze możesz zapytać lokalnych rybaków i wędkarzy o status ich połowów. Temperaturę wody możemy również sprawdzić za pomocą Echosondy wędkarskiej
Jaki poziom wody jest najlepszy do wędkowania?
Ryby zachowują się inaczej, gdy poziom wody podnosi się lub opada. Tej zmiany nie widać gołym okiem, ale kilka przydatnych wskazówek pomoże nam wybrać odpowiednią wodę do wędkowania. Kiedy poziom wody spada, ryby gromadzą się głębszych miejscach naszego łowiska. Czasami chowając się pod strukturami takimi jak skały lub korzenie. Jeśli poziom wody jest bardzo niski, należy szukać głębokich, odizolowanych miejsc z dużą ilością cienia i schronienia. Tutaj znajdziesz najwięcej ryb. W okresach wysokiego stanu wody ryby zaczynają rozpraszać się na większym obszarze zbiornika wodnego i gromadzą się na płytkich obszarach zwykle porośniętych wysoką trawą i innych obszarach, w których mogą chronić się przed większymi drapieżnikami. Wraz ze wzrostem poziomu wody ryby stale zbliżają się do brzegu.
Przejrzystość wody - czy to ma znaczenie?
Większość ryb zjada to, co zobaczy, mętna woda ogranicza widoczność i zmusza ryby do używania podstawowego węchu w celu znalezienia zdobyczy. Mętna woda nie tylko zmniejsza ilość pokarmu, który można zjeść, ale także utrudnia dostrzeżenie ofiary, powodując powolną śmierć głodową ryb. Najczęściej występuje w mniejszych akwenach, gdzie woda mętnieje znacznie szybciej niż np. w jeziorach. W przejrzystych wodach duże ryby i drobnica chowają się w roślinności przed drapieżnikami. Połowy w takiej wodzie gdzie widzimy dno na głębokości 2m są bardzo słabe. Warto szukać wtedy głębszych miejsc w naszym łowisku.
Pogoda dla wędkarzy – ciśnienie atmosferyczne
Kiedy zmienia się ciśnienie powietrza, ryby stają się mniej lub bardziej aktywne. Ryby żyjące w różnych środowiskach przystosowały się do różnych ciśnień powietrza, więc zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może spowodować gwałtowny spadek aktywności ryb w zbiorniku. Przy standardowym ciśnieniu powietrza można stosować szybkie techniki połowu, ale przy dużych wahaniach ciśnienia i spadku aktywności ryb należy zastosować spokojniejsze, mniej energiczne techniki połowu.
Zachmurzenie wpływa również na brania ryb, promienie słoneczne nie docierają do wody i nie dają rybom wystarczającej ilości światła, dlatego wychodzą z głębszych części zbiornika, oraz swoich roślinnych kryjówek w poszukiwaniu pożywienia. Dlatego ryby dobrze biorą przed wschodem słońca oraz po zachodzie. Mniejsze ilości światła pomagają im w ochronie przed drapieżnikami.
Pogoda dla wędkarzy – deszcz i wiatr
Lekki deszczyk, tzw. mżawka to dobry czas dla ryb. Deszcz często powoduje, że latające owady wpadają do wody, dzięki czemu ryby są bardziej aktywne i gotowe do wzięcia przynęty. Z drugiej strony ulewny deszcz nie jest dobrą porą na wędkowanie. Dzieje się tak, ponieważ rybom coraz trudniej jest dostrzec przynętę blisko powierzchni wody. Wraz z deszczem przepływ wody może wpływać na ich zachowanie, sprawiając, że stają się coraz mniej aktywne. Podczas deszczu woda staje się mętna, co stanowi problem nawet dla doświadczonych wędkarzy. Prędkość i kierunek wiatru są również ważne, ponieważ mają duży wpływ na cały proces połowu. Wiatr pomaga określić kierunek, w którym poruszają się cząstki pokarmu zebrane pod powierzchnią wody, pomagając nam określić najlepsze miejsce do łowienia. Dodatkowo fale zapewniają rybom ochronę przed słońcem, zwiększając ich aktywność pokarmową, w takiej sytuacji zarzucanie przynęty poruszające się z wiatrem jest kluczem do sukcesu i udanego połowu. Pogoda dla wędkarzy ma więc znaczenie kluczowe. Albo jest dobra aura na wędkowanie, albo jej nie ma. Warto znać te zasady aby nie trzeba było siedzieć godzinami nad wodą z myślą co ja robię nie tak. Warto o tym pamiętać, że pogoda ma duży wpływ na nasze rezultaty nad wodą. Stąd najlepsza prognoza pogody dla wędkarzy na naszej stronie.